Začínají Hodiny kódu od 5. do 11. 12 2016

Nezisková organizace Code.org a společnost Microsoft spojily své síly, aby dětem a studentům na celém světě zprostředkovaly zkušenost s programováním v rámci již tradiční Hodiny kódu (Hour of code), která se letos uskuteční v týdnu od 5. do 11. prosince.  Hodinu kódu může zorganizovat kterákoliv škola či vzdělávací organizace, a to prostřednictvím internetových stránek www.hourofcode.com/cz. Programovat v prostředí oblíbené hry Minecraft je však možné také individuálně z domova. Díky online prostředí a návodným tutoriálům si může zkusit naprogramovat jednoduchou hru i úplný začátečník. 

Hodina kódu je vhodná pro děti od šesti let věku, přičemž horní věková hranice není nijak limitovaná. Letošní novinkou je nový výukový program v prostředí oblíbené hry Minecraft. Děti se nejprve v herním prostředí seznámí se základními principy kódu a programovací logikou a potom si mohou zkusit vytvořit vlastní hru. A komu by to nestačilo, k dispozici jsou i tutoriály v prostředí Star Wars, Angry Birds, Frozen či Moana.  

Spojili jsme se letos opět se vzdělávací organizací Code.org, abychom zpřístupnili vzdělání v oboru počítačových technologií dalším milionům mladých lidí po celém světě,” říká k projektu Satya Nadella, CEO společnosti Microsoft. „Inspiruje nás generace Minecraftu, která se nepovažuje za pouhé uživatele her, ale za tvůrce nových světů, o kterých sní. Jsou to mladí lidé, kteří budou vytvářet naši budoucnost a my jim můžeme pomoci tím, že jim předáme nové znalosti a schopnosti, jako například kritické myšlení nebo schopnost řešit problém.”

Hodina kódu je jen první krok

Do Hodiny kódu se mohou zapojit jednotlivé třídy, celé školy či nejrůznější jiné vzdělávací organizace, ať už v rámci výuky nebo volnočasových aktivit. Akce se pravidelně zúčastňují dobrovolníci ze společnosti Microsoft a Skype, kteří vedou Hodinu kódu na školách nebo akcích pro veřejnost. 

Základy programování si budou moci děti vyzkoušet také během velké celodenní kódovací dílny, která se uskuteční 8. prosince v prostorách Impact Hubu v Praze na Smíchově, a to od 9:00 do 17:00 hodin. Zájemcům se na místě budou věnovat zkušení školitelé z neziskové vzdělávací organizace Czechitas. Vstup na akci je pro všechny zdarma. V rámci iniciativy se uskuteční rovněž speciální workshop, který seznámí se základy programování dívky ze sociálně znevýhodněného prostředí. 

Jednou z hlavních myšlenek iniciativy je zpřístupnit základní zkušenost s programováním  všem bez rozdílu věku, pohlaví anebo prostředí, ze kterého pocházejí,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. „Již dnes se potvrzuje, že programování v budoucnu nebude doménou pouze pracovníků v IT a vývojářských firmách, ale bude ho potřebovat téměř každý z nás. Proto se každý rok aktivně zapojujeme do Hodiny kódu a prostřednictvím vlastního projektu Akademie programování poskytujeme celý rok kurzy těm dětem, které chtějí své znalosti a dovednosti rozvíjet.

 

Zpět na články