Platy v IT v roce 2016 rostou

Podle ČSÚ činil v roce 2015 nominální růst mezd 3,4 %. Letošní pokračující ekonomické oživení spolu s rekordně nízkou nezaměstnaností růst ještě podpoří. Grafton Recruitment odhaduje, že by v roce 2016 mohly mzdy vystoupat až o 5 %.

V odvětví chybí 20.000 profesionálů

Obor informačních technologií patří k segmentům, které hlásí největší nedostatek pracovníků. Poptávka po IT službách kontinuálně roste s tím, jak stoupá náročnost IT činností v celé ekonomice. Podle některých zdrojů proto chybí v odvětví až 20 tisíc IT odborníků. Firmy navíc řeší i kvalifikační nesoulad, kdy školy pomalu reagují na trendy pracovního trhu a úroveň technických znalostí klesá. Nedostatek lidských zdrojů se nejvíce projevuje u kvalifikovaných specialistů. Nedostatkovým zbožím jsou zejména programátoři pro vývoj desktopových, webových a mobilních aplikací a odborníci na IT bezpečnost. Vysoká je také poptávka po odbornících specializujících se na big data a datovou analýzu. Nedostatek lidí způsobuje velkou konkurenci mezi firmami a boj o zaměstnance – společnosti musejí často soupeřit i o ty kandidáty, kteří jejich původní požadavky splňují jen částečně, a větší příležitosti získávají i čerství absolventi škol. Úspěšnější jsou společnosti, které vsadily na aktivní a rychlé jednání ve spojení s nabídkou atraktivních podmínek zaměstnání. Nejde přitom jen o atraktivní mzdu, ale i o pracovní prostředí, práci na zajímavých projektech a možnosti profesního růstu a vzdělávání. V poslední době firmy z oboru informačních technologií také přistupují k úpravě benefitů – například zvyšují příspěvek na penzijní či životní připojištění, zvyšují délku dovolené, zavádějí plně hrazený příspěvek na stravování, umožňují flexibilní pracovní dobu anebo částečný home office a samozřejmě poskytují jazykové kurzy. Nutno podotknout, že znalost cizích jazyků může poměrně značným způsobem ovlivnit mzdu. 

Nový fenomén – podnikové služby

IT profesionálové jsou velmi často poptávaní i pro dynamicky rostoucí obor sdílených podnikových služeb. Pro tuto oblast je však nutností velmi dobrá znalost cizích jazyků – angličtina je považována za standard a přínosem je znalost dalšího evropského jazyka na plynulé úrovni. Nejžádanější jsou němčina, francouzština a holandština. Nejčastěji poptávanými pozicemi jsou pro IT centra pracovníci do helpdesku a specialisté na síťové technologie, systémovou podporu, virtualizaci a aplikační podporu.

Velké regionální rozdíly

Pro obor informačních technologií jsou typické velké regionální mzdové rozdíly. Například zatímco si systémový architekt v Praze může vydělat až 100.000 Kč, v Brně 90.000 Kč, v Plzni či Ostravě 70.000 Kč a v Olomouci dokonce jen 55.000 Kč. Databázový administrátor si zase v Praze odnese měsíční mzdu ve výši 70.000 Kč, v Brně 50.000 Kč, ve Zlíně 47.000 Kč a v Olomouci, Jihlavě, Plzni či Hradci Králové pouze 40.000 Kč. Podobné rozdíly lze nalézt téměř u všech pozic.

Až pětina pracovních míst je obsazována přímo oslovenými kandidáty

Zajímavostí oboru je skutečnost, že téměř 20 % míst je obsazeno kandidáty, kteří aktuálně novou práci nehledají. Personalisté je proto musejí aktivně vyhledávat a oslovovat přes on-line kanály, jako jsou například sociální sítě LinkedIn a Facebook. Asi 15 % umístěných profesionálů identifikuje Grafton Recruitment právě prostřednictvím sítě LinkedIn a odhaduje, že během letošního roku dojde ke 100% nárůstu počtu umístěných uchazečů, s nimiž vstupuje do kontaktu na této síti. Tento typ kandidátů je však potřeba umět zaujmout – ať už nabízenou prací, rychlým jednáním či finančními podmínkami. Ochotnější uvažovat o změně zaměstnání jsou přímo oslovení kandidáti z Prahy či Brna. Jsou více otevření k jednání, flexibilnější a mají větší tendenci porovnávat své aktuální podmínky s novou nabídkou. Asi nejzajímavější informací je pak skutečnost, že přímo oslovení kandidáti dosáhnou na vyšší mzdu. Ta je dokonce až o 18 % vyšší než v případě uchazečů, kteří se o danou práci sami zajímali a osobně reagovali na inzerát. Je to však především tím, že kandidáti, které firmy a agentury oslovují napřímo, jsou obvykle zkušenější a kvalifikovanější, a proto mají na trhu práce vyšší cenu.

Zdroj: http://businessworld.cz

Zpět na články